mandag, november 29, 2021

Her er Danske Maritimes nyeste chef

POPULAR TODAY

News directly to your inbox

SUBSCRIBE

Danske Maritime har fra 1. august ansat Bjarke Wiehe Bøtcher som ny chef til det internationale område.

- Advertisement -

Fra denne uge kommer Danske Maritimes medlemmer til at møde en ny chef bag det internationale skrivebord. Foreningen har ansat den 46-årige Bjarke Wiehe Bøtcher som ny international chef og erstatning for Klaus Rostell, som nu arbejder videre med det maritime på den danske ambassade i Bejing.

Den nye chef kommer med stor erfaring fra både diplomatiet og som embedsmand på søfartsområdet. Med sig tager han således over 20 års erfaring fra internationalt samarbejde – heraf mere end halvdelen på det maritime område, og også i hans karriere har Kina spillet en rolle.

Bjarke Wiehe Bøtcher var nemlig den første maritime sektorrådgiver udsendt til ambassaden i Beijing, hvor han stod for at udbygge Danmarks relationer til de kinesiske søfartsmyndigheder og blandt andet arrangerede samarbejdsaktiviteter inden for maritim sikkerhed og grøn skibsbygning. I den funktion var han i dialog med flere af Danske Maritimes medlemmer om kinesiske markedsforhold, som han nu ser frem til at møde igen sammen med foreningens øvrige medlemmer.

”Jeg er rigtig glad for at være tilbage i den maritime sektor. Branchens globale præg, hurtige teknologiudvikling og store handelsmæssige betydning er enormt interessant. Jeg ser meget frem til at lære medlemsvirksomhederne bedre at kende. Des bedre jeg kender medlemmernes produkter, vigtigste eksportmarkeder og udfordringer, des bedre kan jeg finde muligheder og bistå med den nødvendige assistance,” siger Bjarke Wiehe Bøtcher.

Erhvervserfaringen omfatter også mellemstatsligt diplomati i regi af Østersørådet samt arbejde med søfartspolitik og internationale relationer i Farvandsvæsenet og Søfartsstyrelsen. Her havde Bjarke en vigtig opgave med at hjemtage EU-midler til udviklingsprojekter i den maritime sektor.

”Det globale udsyn spiller en stor rolle i vores daglige arbejde, og jeg er glad for, at vi nu får en ny kompetent mand på posten som international chef. Under krisen har vi netop på det område haft ekstraordinært tæt kontakt med vores medlemmer, som løb ind i store vanskeligheder, da grænserne lukkede. Bjarke får blandt andet en rigtig vigtig rolle med at understøtte virksomhedernes mulighed for at komme stærkt tilbage på de markeder, som vi nu i over et år har kæmpet for at få adgang til. Nogle steder går det godt, og andre steder går det fortsat meget trægt. Så der er nok at tage fat på, og jeg ser frem til samarbejdet,” siger Danske Maritimes administrerende direktør Jenny Braat.

Før ansættelsen hos Danske Maritime har Bjarke Wiehe Bøtcher senest – med udgangspunkt i den danske Patent- og Varemærkestyrelse – stået for IPR-samarbejde med myndigheder i Indien og Kina, som sigtede på kapacitetsopbygning for bedre beskyttelse og håndhævelse af immaterielle rettigheder.

Udover kontakt til medlemmer og Danske Maritimes internationale samarbejdspartnere, bliver også indsatsen i den europæiske brancheorganisation SEA Europe en vigtig del af Bjarke Wiehe Bøtchers arbejdsopgaver hos organisationen.

(Visited 100 times, 1 visits today)
- Advertisement -

EFTERLAD ET SVAR

Skriv din kommentar her
Skriv dit navn her

POPULAR THIS WEEK

RECENT COMMENTS

Related articles

(Visited 23 times, 1 visits today)

Nyheder direkte i indbakken!

Meld dig til vores gratis nyhedsmail og gratis e-abonnement på magasiner